Czysta, higieniczna i uporządkowana przestrzeń w biurze przekłada się zarówno na jakość i efektywność, jak i bezpieczeństwo pracy. Zadbane i estetycznie prezentujące się biuro buduje pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa w oczach pracowników oraz klientów. Nie należy zatem bagatelizować kwestii związanych z regularnym czyszczeniem miejsca pracy. Sprzątanie biura różni się jednak w znacznym stopniu od sprzątania domu i mieszkania. Zadanie to wymaga odmiennej, przemyślanej organizacji, którą należy dostosować do wielu czynników.
Kto odpowiada za czyszczenie biura?
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo zatrudnia kilkuset, czy kilkunastu pracowników, za czystość miejsca pracy odpowiada pracodawca. Jeżeli zatem samodzielnie nie zatrudnia on osób sprzątających, nie powinien obciążać dodatkowymi obowiązkami związanymi ze sprzątaniem swoich pracowników biurowych. Oczywiście każdy pracownik powinien w miarę możliwości dbać o swoje stanowisko pracy, czyli biurko i jego najbliższe otoczenie. Zależnie od ustaleń pracownicy mogą podlewać kwiaty, jeśli mają w biurze własne. Warto edukować także osoby zatrudnione odnośnie prawidłowej segregacji odpadów generowanych podczas pracy oraz przerw.
Profesjonalne czyszczenie biura
Najłatwiejsza, a zarazem najskuteczniejsza organizacja sprzątania biura to współpraca z zaufaną firmą sprzątającą. Dzięki niej zarówno pracodawca, jak i pracownicy są w jak najmniejszym stopniu zaangażowani w dodatkowe czynności związane z utrzymywaniem czystości w biurze. W kwestii takiej jak sprzątanie biura warto wynająć firmę sprzątającą także z kilku innych powodów. To firma sprzątająca dba o dobór wykwalifikowanych pracowników i optymalnie koordynuje ich czas pracy. Właściciel działalności gospodarczej nie musi angażować się w samodzielną rekrutację osób sprzątających. Może natomiast określić własne preferencje co do częstotliwości i zakresu sprzątania biura.
Dodatkowa oszczędność czasu i środków finansowych to również brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z wyborem i zakupem sprzętów i akcesoriów czyszczących lub też chemii gospodarczej. Ponieważ firmy sprzątające określają stałą stawkę za swoje usługi, można łatwiej zaplanować okresowe wydatki związane ze sprzątaniem. Co więcej, indywidualnie ustalony harmonogram sprzątania pozwala na wdrożenie stałej rutyny, do której można dostosować codzienny rytm pracy wszystkich osób zatrudnionych w biurze. Dzięki temu czyszczenie biura nie będzie kolidować z codziennymi obowiązkami pracowników i nie będzie miało negatywnego wpływu na ich efektywność.
Jak wygląda organizacja sprzątania biura przez firmę sprzątającą?
Profesjonalna organizacja pracy to jeden z głównych atutów korzystania z usług firmy sprzątającej biuro. Doświadczony zespół dba o czystość miejsca pracy w wybranych porach, które w jak najmniejszym stopniu ingerują w codzienne obowiązki zawodowe pracowników. Zwykle ustalana jest właściwa kolejność poszczególnych czynności związanych ze sprzątaniem. Część z nich wykonywana jest codziennie, niektóre raz w tygodniu, a inne rzadziej, na przykład co miesiąc. Dokładny harmonogram sprzątania jest dostosowywany między innymi do branży prowadzonej działalności gospodarczej, powierzchni biura, liczby pomieszczeń i pracowników, ogólnego stanu obiektu, a także liczby okien i toalet w biurze.
Każdego dnia powinny być sprzątane najintensywniej eksploatowane pomieszczenia w miejscu pracy, na których czystości najbardziej nam zależy, czyli kuchnie i toalety. Wówczas w razie potrzeby dokonywana jest wymiana środków higieny, czyli ręczników papierowych, papieru toaletowego, mydła oraz kostek WC. Raz w tygodniu warto zadbać o gruntowne czyszczenie oraz dezynfekcję urządzeń biurowych. Wtedy pracownicy firmy sprzątającej ścierają kurz z dostępnych powierzchni, odkurzają wykładziny oraz myją podłogi. Raz w miesiącu można natomiast ustalić gruntowne sprzątanie dużych powierzchni: mycie okien i drzwi, czyszczenie kafelków w kuchni i łazience, maszynowe szorowanie podłóg, odkurzanie mebli czy usuwanie pajęczyn.