Mycie okien dla jednych jest przykrym obowiązkiem, a dla innych jednym z ulubionych typów prac domowych. W pierwszej grupie przeważnie są osoby, które – mimo starań – nie potrafią uzyskać efektu okien bez smug. Kluczem do sukcesu są odpowiednia pora mycia okien i dobór środków czyszczących. Kiedy i jak często myć okna? Jak wyczyścić okna, aby nie miały smug? Jak myć okna – ręcznie czy myjką, octem czy specjalistycznym płynem? Podpowiadamy!
Jak często myć okna?
Zastanawiasz się, jak często myć okna? Częstotliwość mycia okien zależy od kilku czynników – przede wszystkim rodzaju budynku i jego lokalizacji. Okna w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu myje się kilka razy w roku. Niektórzy czyszczą okna co kilka tygodni albo nawet częściej, aby cieszyć się niezakłóconym widokiem za oknami. Większość zajmuje się tym 2-3 razy w roku w okresie okołoświątecznym. Zdecydowanie częściej, co najmniej raz w miesiącu, o czystość okien zadbać należy w przypadku prowadzenia działalności takiej jak sklep czy restauracja.
Dlaczego? Lśniące okna bez zanieczyszczeń zachęcają klientów do wejścia, dodatkowo świadczą o przykładaniu wagi do kwestii sanitarnych. Ze względów zdrowotnych równie często należy myć okna w przychodniach i szpitalach – zwłaszcza w okresie epidemii. Co z oknami w biurowcach? Ze względu na konieczność prowadzenia prac na wysokości i zlecenia tego zadania specjalistycznej firmie sprzątającej, przyjęło się, że w takich budynkach okna myje się 1-2 razy do roku.
Kiedy mycie okien ma sens?
Jeśli zależy Ci na oknach bez smug, dobrze zaplanuj moment, w którym przystąpisz do pracy. Mycie okien w słoneczną pogodę wcale nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej przeprowadzić czyszczenie okien w ciepły, ale pochmurny dzień. Dlaczego? Myjąc szyby przy silnych promieniach słońca, nie tylko gorzej widać zanieczyszczenia do usunięcia, ale też szybciej wysycha woda czy płyn naniesione na szklaną taflę. W efekcie na oknach widoczne mogą być ślady po kroplach wody i smugi.
Najlepszymi porami roku na mycie okien są późna wiosna i wczesna jesień. Wtedy panują optymalne warunki atmosferyczne – niezbyt wysokie temperatury powietrza i ograniczone opady. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz przeprowadzić mycie okien bez zostawiania smug w innym okresie, np. zimą przed świętami? Podczas porządków świątecznych za mycie okien zabierz się wyłącznie w dni bez mrozu. Szybko zamarzające krople wody mogą nie tylko wydłużać czas pracy, ale też zarysować taflę szkła.
Jak umyć okna – ścierką czy myjką?
Nie wiesz, jak umyć okna, aby uzyskać najlepszy efekt? Z myciem okien jest jak z gotowaniem bigosu. Niby każdy robi to samo danie, ale korzystając z różnych składników i stosując inne ich proporcje, uzyskuje się inny smak. W przypadku czyszczenia okien również nie ma jednego dobrego przepisu na sukces, a więc szyby bez smug. Dobre efekty daje stosowanie różnych metod – poliestrowych ścierek z mikrofibry, ścierek z miękkich tkanin flanelowych czy bawełnianych, a także z tkanin nylonowych (np. starych rajstop, które użyte do wypucowania szyb, skutecznie je nabłyszczają).
W ostatnich latach wielką popularnością cieszy się pierwsze rozwiązanie. Ściereczki z mikrofibry, zwłaszcza te o pętelkowym splocie, skutecznie „wyłapują” zanieczyszczenia z mytych powierzchni. Co więcej, do mycia okien z ich wykorzystaniem nie trzeba stosować środków chemicznych – wystarczy woda. Coraz więcej osób podczas mycia okien sięga również po myjki parowe. Wydzielana z nich para wodna efektywnie usuwa nawet trudny do usunięcia ręcznie brud z okien.
Jak myć okna – jaki środek wybrać?
Mycie okien bez zostawiania smug jest jak najbardziej możliwe. Jak myć okna? Oprócz wyboru odpowiedniej pory dnia i roku, a także metody czyszczenia (ręcznej lub z użyciem myjki parowej), ważne jest zastosowanie właściwego środka czyszczącego. W sklepach dostępne są różnego typu preparaty czyszczące do powierzchni szklanych. Większość z nich produkowana jest na bazie alkoholu – zwłaszcza jeśli mowa o specjalistycznych środkach stosowanych przez firmy sprzątające.
Takie preparaty do mycia szyb są niezwykle skuteczne. Dodatek alkoholu sprawia, że na oknach nie pozostają smugi i usunięte zostają nawet trudne do wyczyszczenia tłuste plamy, np. w kuchni. Niektóre środki do mycia szyb zawierają dodatek np. gliceryny, który tworzy tzw. powłokę antisoiling. Na powierzchni tafli szklanej tworzy się niewidoczna bariera ochronna, dzięki której nie osiadają na nie zabrudzenia i szybciej spływa woda.
Jak wyczyścić okna domowymi metodami?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić okna bez sklepowej chemii? Dużą skutecznością podczas mycia okien cieszą się również tzw. domowe metody. Dawniej, gdy nie było dostępu do specjalistycznych środków czyszczących do mycia okien, stosowano to, co było dostępne w domu. Dużą popularnością do dziś cieszy się używanie octu, który gwarantuje mycie okien bez zostawiania smug.
Chcesz spróbować tej metody? Stwórz wodny roztwór octu spirytusowego w proporcjach 1:5 (ocet:woda). Nanieś go na szyby np. spryskiwaczem i dokładnie umyj szklaną taflę za pomocą miękkiej ścierki. Inne „domowe” sposoby mycia okien to m.in. czyszczenie szyb z użyciem nabłyszczacza do zmywarki czy alkoholu, stosowanie kilku kropel gliceryny w wodnym roztworze, a także… polerowanie szyb papierem z gazet.