Początek grudnia to najlepszy czas, aby zacząć porządki świąteczne. Od czego zacząć? Istotne jest, aby podzielić pracę na kilka etapów i działać według planu. Jak to zrobić? Bez obaw – przeprowadzimy Cię przez świąteczne porządki krok po kroku.
Świąteczne porządki – ile czasu przeznaczyć?
Sprzątanie domu czy mieszkania przed świętami to długotrwałe przedsięwzięcie. To, ile będzie trwać, zależne jest od metrażu, który trzeba uporządkować, poziomu zabrudzenia, a także liczby osób, które będą sprzątać. Porządki świąteczne to w głównej mierze Twoje zadanie? Jeśli nie chcesz poświęcać na nie wielu godzin przez kilka dni z rzędu, zaplanuj na porządki dwa tygodnie. Wystarczy, że w ciągu 14 dni sprzątaniu poświęcisz 1-1,5 h dziennie. Na pewno zdążysz w takim tempie uporządkować wszystkie pomieszczenia przed przybyciem gości. Dodatkowo porządkowane w takim wymiarze godzinowym pozwoli Ci podołać innym obowiązkom, takim jak zakupy, ubieranie choinki czy pieczenie pierników.
Porządki świąteczne – plan działania
Zanim przystąpisz do sprzątania świątecznego, przygotuj solidny plan działania. Zgodnie ze sztuką porządki należy zacząć od miejsc czy pomieszczeń, które są rzadziej używane. Przeważnie są to garderoba, spiżarnia czy pralnia, a także wnętrza mebli – szuflady i szafki. Jednym z pierwszych zadań powinno być też umycie okien, a także balkonu lub tarasu (jeśli je posiadasz). Dlaczego? Podczas ich czyszczenia możesz nieumyślnie pobrudzić posadzkę czy meble stojące obok. Następne w kolejności są pomieszczenia używane dosyć często, ale nieodwiedzane przez gości, np. sypialnia, łazienka gospodarzy czy pokój dziecięcy. Na końcu posprzątaj salon, a przed samymi świętami łazienkę, kuchnię i przedpokój.
Porządki świąteczne – od czego zacząć
Jakie prace porządkowe warto wykonać przed świętami? Jak wspomnieliśmy wyżej, przede wszystkim warto umyć okna oraz balkon lub taras. Czyste szyby najlepiej ozdobić świeżo wypranymi firanami, zasłonami lub roletami. Jeśli w domu masz dywany, okres przedświąteczny jest najlepszym momentem na ich wytrzepanie i wypranie, jeśli to konieczne. Sprzątając poszczególne pomieszczenia, nie omijaj lamp – dokładnie wyczyść je z kurzu. Szczególnie przyłóż się w kuchni, gdzie na kloszu, ale też frontach, blatach i wyciągu może gromadzić się tłusty osad. Umyj drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, futryny oraz listwy przypodłogowe. Przetrzyj z kurzu kaloryfery, ramy obrazów i zdjęć, doniczki, a także wytrzep i odkurz meble wypoczynkowe. Umyj lustra, tafle szklane i meble, a także płytki ceramiczne na ścianach. Dokładnie odkurz i umyj podłogi.
Porządki świąteczne – sprzątanie szafek
Przemyślany plan porządków świątecznych zakłada sprzątanie nie tylko mebli z zewnątrz, ale też ich wnętrza. Postępuj zgodnie z zasadą – aby było czysto, najpierw musi być brudno. Wyjmij wszystkie przedmioty z szafek i szuflad. Przejrzyj je i zastanów się, czy są Ci potrzebne. Jeśli coś jest zepsute lub nieprzydatne, wyrzuć to lub oddaj komuś, kto to wykorzysta. Każdy z przedmiotów, które postanowisz zachować, wyczyść i ułóż na nowo w umytej szufladzie lub wytartej z kurzu szafce. W kuchni zacznij od górnych szafek, schodząc do dołu. Tę samą technikę przyjmij w przypadku sprzątania garderoby – zwłaszcza jeśli masz dużą kolekcję butów. Pamiętaj, że piasek z podeszew może dostawać się na niższe półki.
Porządki świąteczne – zleć je firmie
Dwa tygodnie na świąteczne porządki to dla Ciebie za długi okres? Zamiast po pracy sprzątać, wolisz poświęcić czas rodzinie? Możesz uniknąć tego przykrego obowiązku, zlecając sprzątanie w domu lub mieszkaniu specjalistycznej firmie. Profesjonalna ekipa sprzątająca uporządkuje wnętrza zgodnie z Twoimi wytycznymi. Co ważne, w przypadku pomieszczeń z posadzkami kamiennymi, gresowymi czy drewnianymi – firma sprzątająca z pewnością będzie korzystać ze sprawdzonych i specjalistycznych środków czyszczących. Dodatkowo wykona za Ciebie nielubiane czynności, takie jak mycie okien czy czyszczenie płytek na ścianach.