Każdy lubi przebywać w czystych i zadbanych pomieszczeniach. Jednak aby lśniły one czystością, konieczne okazuje się regularne ich sprzątanie, które wymaga wykorzystania odpowiednich środków czystości. Prawidłowo zastosowane preparaty do mycia nie tylko znacznie skrócą czas sprzątania, lecz także wpłyną na jego efektywność. Żeby sprzątanie przebiegało w sposób sprawny i szybki, a przede wszystkim bezpieczny, należy pamiętać o kilku zasadach.
1. Dostosować środki czystości do rodzaju powierzchni
Rozpoczynając sprzątanie danego pomieszczenia, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, z czego została wykonana powierzchnia, która ma zostać umyta. Stosowanie środków czystości w biurze oraz w prywatnym domu wymaga dostosowania ich do rodzaju oczyszczanej powierzchni.
Delikatne powłoki drewniane, szklane lub marmurowe nie mogą być szorowane żrącymi preparatami. Do ich mycia muszą zostać wykorzystane bezpieczne środki czystości rozpuszczające brud bez ingerencji w oczyszczaną powierzchnię. W celu uzyskania zamierzonego efektu każdy detergent powinien być stosowany zgodnie z jego przeznaczeniem – można w ten sposób nie tylko uniknąć zniszczenia mytej powierzchni, lecz również skutecznie ją oczyścić z brudu.
Drewniane panele podłogowe należy myć specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego typu powierzchni, podobnie jak meble z drewna impregnować i woskować specjalnymi środkami. Jeśli chodzi o powierzchnie szklane, to idealnie sprawdzi się nie tylko płyn do mycia okien, lecz również woda z octem i cytryną, która znajduje zastosowanie również w przypadku innych powłok.
Myjąc powierzchnie kamienne, ceramiczne lub metalowe, należy wybierać preparaty przeznaczone do tego typu materiałów. Warto również sięgnąć po ekologiczne środki czystości, takie jak soda, kwasek cytrynowy lub sól, służąca między innymi do usuwania kamienia i rdzy w pomieszczeniach sanitarnych.
2. Nie mieszać preparatów ze sobą
Niektórym osobom zdarza się łączyć ze sobą różne rodzaje artykułów czyszczących. To poważny błąd. Taki zabieg może spowodować utratę skuteczności środków myjących, a także doprowadzić do powstania toksycznych gazów i oparów. Przykładem jest zmieszanie w jednym naczyniu preparatów do usuwania kamienia oraz mycia pomieszczeń sanitarnych. Powstający chlor gazowy jest bardzo trujący i szkodliwy dla zdrowia.
3. Odpowiednio dozować środki myjące i czyszczące
Rozpoczynając sprzątanie, należy przygotować wiadro z wodą – nie należy przygotowywać wrzątku. Najlepsza będzie zimna lub letnia woda. Zbyt gorąca woda niszczy właściwości dezynfekujące i czyszczące danego preparatu. W celu uniknięcia powstania nadmiaru piany oraz zwiększenia skuteczności działania środków chemicznych do wiadra z wodą wlewamy środek myjący, a nie odwrotnie. Ponadto nie wolno używać przeterminowanych produktów i każdy środek należy stosować zgodnie z jego przeznaczeniem.