Regularne, domowe porządki pozwalają utrzymać dywany w dobrym stanie. Inaczej jednak jest z wykładzinami w przestrzeniach komercyjnych takich jak biura. Są użytkowane przez cały czas, niezależnie od pory roku czy pogody. W jaki sposób je czyścić, aby uzyskać najlepsze efekty bez ryzyka uszkodzenia materiału?
Czyszczenie wykładziny – jak często?
Na optymalne warunki pracy składa się szereg czynników. Poza zapewnieniem zespołowi ergonomicznych mebli, oświetlenia oraz wentylacji znaczenie dla efektywności ma również wystrój wnętrz. Z tego powodu w pomieszczeniach biurowych pojawiają się rośliny oraz wykładziny podłogowe. Aby utrzymać odpowiedni standard, należy dbać o czystość wszystkich stref, włącznie z powierzchniami płaskimi. Rzadko czyszczona wykładzina nie tylko zbiera brud – staje się idealnym terenem dla roztoczy. Zmienia się w źródło alergenów, zaczyna nieestetycznie wyglądać, a także pachnieć. Osadzają się w niej zanieczyszczenia z zewnątrz typu drobnoziarnisty piasek, kurz czy błoto, jak również odpadki organiczne.
Na szczęście można w prosty sposób zapobiec gromadzeniu się w wykładzinie niehigienicznych resztek. Poza cyklicznym odkurzaniem rozsądnym rozwiązaniem będzie korzystanie z profesjonalnych usług prania. Wykwalifikowany zespół dysponuje wiedzą oraz wyposażeniem, które umożliwia mu doprowadzenie wykładziny do zadowalającego stanu. Nieistotne przy tym, z jakiego materiału została zrobiona (akryl, poliester, polipropylen, poliamid etc.). Profesjonalna ekipa sprzątająca poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. Pranie wykładziny najlepiej zamawiać ok. 2-4 roku w ciągu roku, co ok. 3-6 miesięcy. Dzięki temu będzie prezentować się korzystnie przez cały okres użytkowania.
Prawidłowe czyszczenie wykładziny w biurze
W zależności od metody wyróżnia się pranie na sucho bądź mokro. Pierwszy sposób nie wymaga wyłączenia powierzchni, a oprócz tego nadaje się do stosowania w miejscach oraz przy materiałach, do których nie powinno się używać wody. Zaleca się technikę na sucho do czyszczenia stosunkowo niewielkich zabrudzeń. W większości przypadków procedura opiera się na suchych wiórkach, a wykorzystuje się do niej tzw. szorowarkę jednotarczową ze zbiornikiem na roztwór roboczy. Urządzenie ma też szczotkę do wykładzin dywanowych.
Po wyschnięciu roztwór zostaje odessany z powierzchni odkurzaczem kolumnowym albo sprzętem o dużej sile zasysania. Technika na sucho, znana też jako kapsułkowanie bądź metoda suchej piany, wymaga powtórzenia po 4-6 miesiącach.
Pranie wykładziny na mokro
Drugi sposób na czyszczenie wykładziny sprawdza się przy silnych zabrudzeniach. Metoda na mokro wiąże się z koniecznością wyłączenia brudnej powierzchni z użytku na kilka godzin. W pierwszym etapie wykładzinę należy odkurzyć, a następnie podnieść runo. Kolejny krok to natryskiwanie materiału środkiem czyszczącym, który rozpuszcza zabrudzenia, a jednocześnie się nie pieni. Ostatni element polega na odsysaniu preparatu ekstraktorem, czyli specjalnym urządzeniem natryskowo-ssącym (ekstrakcyjnym).
Proces trzeba powtarzać 1-2 w roku, a w międzyczasie nie powinno się zapominać o pielęgnacyjnym usuwaniu zabrudzeń. Jedynie prawidłowe czyszczenie wykładziny w biurze gwarantuje, że będzie wyglądać schludnie. Warto regularnie umawiać się z ekipą czyszczącą – to dobra inwestycja, pozwalająca ograniczyć koszty prowadzenia biura.